Kiedy powinieneś pomyśleć o terapii?

#kiedydoterapeuty #idznaterapie #pomozsobie #terapeutkacoachaldona

Kiedy powinieneś pomyśleć o terapii?


- Twoje relacje z najbliższymi są trudne

W pierwszym momencie wydaje nam się, że większość współczesnych zapracowanych osób mogłaby stwierdzić, że to o nich. Oczywiście to zupełnie normalne, że mamy z partnerem, rodzicami i czy dorastającymi dziećmi okresy lepsze i gorsze. Ale kiedy relacje są coraz trudniejsze, a my, mimo że się staramy, nie odczuwamy bliskości rodziny czy partnera, warto, aby pomógł nam się przyjrzeć tym związkom ktoś z zewnątrz tj. terapeuta. Może musisz coś przepracować, poczyścić, poczynić jakąś zmianę albo odwrotnie, może potrzebujesz usłyszeć od kogoś z zewnątrz, że twój związek z tym mężczyzną albo z twoją mamą – jest toksyczny...


- coraz częściej wpadasz w odrętwienie np.

Najpierw tylko dłużej niż zwykle skrolujesz fb, nie czytasz, oglądasz z godzinę czasem dłużej. Coraz dłużej leżysz bezmyślnie po obiedzie. Rano coraz trudnej Ci wstać. Mimo że jesteś aktywną osobą, masz coraz mniej energii. Najpierw zrzucasz na jesienne melancholię , potem winny jest przedłużający się brak wiosny. Czujesz, że wycofujesz się z życia na własne życzenie. Szukasz przyczyn w kłopotach, które Cię przytłaczają bądź w braku magnezu. Dobrym pomysłem jest konsultacja z terapeutą - to mogą być pierwsze symptomy depresji.


- gdy odmawiasz, czujesz poczucie winy

Notoryczny brak pewności siebie, asertywności, też powinien skłonić cię do kontaktu z terapeutą. Wcale nie dlatego, że mogą być to symptomy jakiś zaburzeń, ale dlatego, że łatwiej się żyje kiedy mamy świadomość, że nie zawsze musimy być na tak i wybieramy to, co dla nas dobre.


Niepokoić powinien nas też fakt nagłej utraty samoakceptacji, wiary w siebie, umiejętności odmawiania.


Czasami żyjemy z poczuciem winy od najmłodszych lat lub zmagamy się z brakiem pewności siebie. Zapewniam, że w warto spróbować zawalczyć o samoakceptację, na każdym etapie życia. Czasem droga która prowadzi do odkrycia nas samych jest najdłuższa.


- czujesz się winny, gdy ktoś Ci pomaga

Ten punkt także wiąże się z trudną drogą do siebie. Niektórzy z nas potrzebują mnóstwo czasu, aby zrozumieć, jak bardzo są wartościowi i jak bardzo zasługują na miłość, zainteresowanie, opiekę wdzięczność. Jeśli zawsze umiałaś, umiałeś przyjąć pomoc a od jakieś czasu wydaje ci się, że na nią nie zasługujesz, to też warto skonsultować z terapeutą.


- czujesz się pusty bądź wypalony

Jeśli to odczucie cię nie opuszcza i nie jest związany z chwilowym zmęczeniem po zakończeniu trudnego projektu, bądź z dramatyczną sytuacją losową jak odejście kogoś bliskiego , rozstanie - to też powinieneś, powinnaś poczuć się zaniepokojona swoim stanem. Dobry terapeuta pomoże także poradzić sobie z traumą rozstania czy żałoby.


- czujesz lęk, strach, nieadekwatnie do realnych wydarzeń

Strach i lęk to bardzo pomocne emocje, które często chronią nas przed pochopnymi decyzjami, bezmyślnością, bądź motywują nas do działania. Ale kiedy te emocje nie są konsekwencją wydarzenia, reakcją na rzeczywistość ,tj. po prostu reakcją i dręczą nas, możemy czuć się zaniepokojeni. Czasem zdarza się, że oceniając racjonalnie nasze reakcje

wiemy, że są one lub były przesadzone i nieadekwatne, ale i tak nie możemy nad nią zapanować. Może w takich przypadkach także potrzebujesz mojej pomocy.


- masz dziwne bóle (mimo że wyniki są dobre)

(bóle głowy, ramienia, kręgosłupa, mrowienie lub drętwienia)

Wypalenie zawodowe, depresja, czy nieradzenie sobie z emocjami często dają objawy czysto fizyczne. Pamiętajmy, że jeśli nasze wyniki krwi są dobre i lekarz pierwszego kontaktu nie dostrzega oznak poważnych chorób, to warto skontaktować się z terapeutą, kiedy cierpimy na napięciowe bóle głowy, bóle kręgosłupa bądź barku nieznanego pochodzenia, niezwiązane z kontuzją. Nasz stan psychiczny może dawać objawy w postaci drętwień czy mrowień w różnych częściach ciała, które nie są związane z typowymi jednostkami chorobowymi.


NAPISZ SMS 502309321, NAPISZ EMIALA ALDONAZIOLK@GMAIL.COM I UMOW SIĘ DO MNIE NA

TERAPIĘ

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Nie musisz.